mt_ignore

mt_ignore

 

Dwa dni w stolicy – wycieczka do Warszawy.

b_150_100_16777215_00_images_2022.2023_warszawa_346144783_6957368110984110_8039339077010521343_n.jpg

 

Dwa dni w stolicy – wycieczka do Warszawy.

 

 

W dniach 11 – 12 maja uczniowie klas VIII, VII i VI wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Wyjazd był w większej części sponsorowany przez MEN w ramach programu „Poznaj Polskę”. 

Pogoda dopisywała, podobnie jak dobry humor. Mieliśmy okazję podziwiać piękno stolicy w blasku słońca. Podczas spaceru po Starym Mieście spotkaliśmy kataryniarza Jana - bardzo sympatycznego młodego człowieka z zaskakującą pasją.  Wszyscy byli zachwyceni. Słuchaliśmy melodii wygrywanej przez katarynkę, a niektórzy mogli nawet pokręcić korbką. To było przeżycie! Każdy chciał mieć zdjęcie z kataryniarzem. 

 Oczywiście, zwiedziliśmy także Zamek Królewski pełen pamiątek po ostatnim królu Polski Stanisławie Auguście Poniatowskim. Odwiedziliśmy  salę, w której uchwalono Konstytucję 3 Maja. Niesamowicie czuliśmy się wiedząc, że wędrujemy po zamku, z którego po II wojnie światowej zostało tylko trochę gruzu.

Muzeum Powstania Warszawskiego to kolejne miejsce, które odwiedziliśmy. Muzeum ma charakter multimedialny. Poznaliśmy tam najważniejsze fakty dotyczące powstania. Huk spadających bomb, świst kul potęgowały przeżycia uczniów. Słowa przewodników opisujące walki w sierpniu i wrześniu 1944 roku na pewno będą długo pamiętane. Obejrzeliśmy  film „Miasto ruin” pokazujące ogrom zniszczeń w stolicy. To aż niewiarygodne, że to miasto potrafiło się tak szybko podnieść z ruin

 i zamienić w piękną europejską stolicę. 

Spędziliśmy także czas w Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie mogli wykonywać najróżniejsze doświadczenia. Dwa piętra różności!  Podobało się wszystkim.

W naszych wędrówkach nie mogło zabraknąć spaceru po Królewskich Łazienkach i zdjęcia pod pomnikiem Chopina. Byliśmy również pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Tego dnia obchodzono rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego i mieliśmy okazję zobaczyć, jak delegacje składały kwiaty pod pomnikiem Marszałka. 

Wyjazd zakończyła wizyta na warszawskich Powązkach. Tam zapaliliśmy znicze na grobach bohaterów „Kamieni na szaniec” oraz na grobie autora tej książki – Aleksandra Kamińskiego. Wędrówka wzdłuż alejek, przy których znaleźliśmy nagrobki wielu sławnych ludzi zmuszała do refleksji nad przemijaniem ludzkiego życia.

Wycieczka była udana, pełna różnych atrakcji. Warto odwiedzić stolicę. Pozostanie nam wiele wspomnień i zdjęć, które pozwolą wrócić tam pamięcią.

 

 

 

Copyright © 2013 Zespół Szkół w Prandocinie! All right Reserve!
Design by : Place your Website!
 
Distributed By Joomla Perfect   Sponsored By Ayos Hosting | Property List | FoodCart Franchise