mt_ignore

mt_ignore

 

Niemcy- Dni Europejskie

b_150_100_16777215_00_images_2023.2024_niemcy_Image00180.JPG

 

Niemcy- Dni Europejskie

 

W ramach szkolnego konkursu „Dni Europejskie” klasa VIII wraz z wychowawcą p. Justyną Zaranek „zabrali” społeczność szkolną na wycieczkę do naszych sąsiadów – Niemiec. Propagowanie kultury, tradycji i historii tego kraju miało miejsce  w dniach 18 – 22 marca, 2024.  Każdy z uczniów tej klasy miał swoje zadanie do wykonania, którego realizacja uatrakcyjniała innym uczniom przerwy między lekcjami. Dziewczęta Marta K., Julia W. oraz Kinga R. przygotowały stoisko z łamigłówkami językowymi, a ekspertem od poprawnego mówienia liczb po niemiecku była Marta K. Każdy wie, iż Niemcy słynną z jednych z najlepszych marek samochodów na świecie, dlatego uczniowie mogli wziąć udział w wyścigu Porsche, Audi, Volkswagen czy Mercedes – co z tego, że były to tylko mini autka? Ważna była taktyka i zabawa. Z ust Mikołaja Ł. mogliśmy się dowiedzieć, kim był słynny Wilhelm Röentgen i dlaczego jego wynalazek jest tak ważny w medycynie. W środę uczestniczyliśmy w najsłynniejszym niemieckim festiwalu Oktoberfest – Kinga, Julia, Hubert oraz Bartek przebrani w tradycyjne stroje ludowe częstowali społeczność szkolną niemieckimi przysmakami (precle, pierniki norymberskie, „odchudzona wersja” Wurst, herbatniki Leibniz, misie Haribo, a do zgaszenia pragnienia bawarka). Dzień ten zakończyliśmy wspólnym Marszem Mendelsona wzdłuż szkolnego korytarza, którego melodię na trąbce odegrał Bartek R. Nie zabrakło w tym dniu również muzyki klasycznej  Beethovena, o którą zadbali Kinga i Hubert. Ostatnią atrakcją tygodnia niemieckiego było sprawdzenie wytrzymałości jeansów Levi’s, które mają już ponad 150 lat, a ich wynalazca Levi Strauss pochodził właśnie z Bawarii. Zabawa okazała się przednia, bo nie tak łatwo było rozerwać kawałek denimu, co jest dowodem jak trwały i solidny jest ten materiał. O historii powstania legendarnych jeansów opowiedziała nam Julia W. Podsumowaniem zdobytej wiedzy w ciągu całego tygodnia był quiz, który przeprowadziły Julia, Marta i Kinga, a w nagrodę można było dostać niemieckie misie Haribo. Wszystkim atrakcjom i konkurencjom sprzyjała dekoracja korytarza, którą uczniowie samodzielnie przygotowali. Maks B. wykazał się dużą dawką cierpliwości przy upinaniu serwetek w kolorach flagi Niemiec, ponadto jego dziełem był ułożony z puzzli Zamek Neuschwanstein. Głównym miejscem naszych wspólnych spotkań była Brama Brandenburska, którą wykonał  Hubert B.  z pomocą swoich kolegów Bartka i Kacpra. Wszyscy wspólnie budowaliśmy Mur Berliński, a ciekawostki i pomysły na oknach to zasługa dziewcząt i wychowawcy tej klasy. 

                                                                                                                                                    j.z.

 

 

 

Copyright © 2013 Zespół Szkół w Prandocinie! All right Reserve!
Design by : Place your Website!
 
Distributed By Joomla Perfect   Sponsored By Ayos Hosting | Property List | FoodCart Franchise