mt_ignore

mt_ignore

 

Śladami naszej Patronki Św. Jadwigi Królowej - wycieczka do Biecza.

b_150_100_16777215_00_images_2022.2023_biecz_348360468_578550354345252_8566834152663641863_n.jpg

 

Śladami naszej Patronki Św. Jadwigi Królowej -  wycieczka do Biecza.

 

 

16 maja klasa IV wybrała się do Biecza – małego miasteczka, w którym kiedyś bywała królowa Jadwiga – podobno aż 12 razy. 

Po długiej ponad dwugodzinnej podróży dotarliśmy do miejsca, które prawa miejskie otrzymało  w 1257 roku. Dokładnie w tym samym roku co Kraków. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od muzeum „Dom z basztą”. Czwartoklasiści z ogromnym zainteresowaniem słuchali przewodnika, który, jak się okazało, ma swoje korzenie w naszej parafii – jego prababcia pochodziła z Lipnej Woli. Na początku oglądaliśmy aptekę sprzed wieków. Półki wypełnione były różnej wielkości i koloru butelkami, w których kiedyś przechowywano leki. Uczniowie zobaczyli też kasę z XIX wieku oraz wagi apteczne, moździerze, tajemnicze przyrządy do wyrabiania lekarstw. Na ścianie wisiały skorupa żółwia, skóra z krokodyla i imponującej wielkości rostrum (długi miecz z zębami po bokach)  w kształcie piły. Tak kiedyś przyciągano klientów do apteki. W innych salach zobaczyliśmy dawne instrumenty,  zabytki związane z życiem mieszczan i różnych rzemieślników. Było co oglądać!

Potem wyruszyliśmy na spacer ulicami Biecza i śladami naszej Patronki. Najpierw trafiliśmy do kościoła Bożego Ciała. Jego prezbiterium pochodzi z czasów Królowej Jadwigi i tam właśnie władczyni modliła się, przebywając w Bieczu. W kościele znajdują się też relikwie królowej. Zobaczyliśmy również odrestaurowany budynek, który był kiedyś szpitalem - szpital ten założyła królowa Jadwiga.

Lekkiego dreszczyku emocji dostarczyła czwartoklasistom turma, czyli więzienie z dawnych czasów.  Szczególnie postać kata  była  dla wszystkich intrygująca.  Obowiązkowo należało sobie zrobić zdjęcie pod pomnikiem tego stróża prawa, który poza tym, że wykonywał wyroki śmierci, umiał także wyrywać zęby i nastawiać kości.

Po zwiedzeniu Biecza przyszedł czas na ostatni punkt programu naszej wycieczki – rezerwat Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Wędrówka szlakiem wśród drzew, wspinaczka po korzeniach wystających z ziemi, potężne skały o różnych kształtach – to dopiero była przygoda i radość! Dolna i Górna Warownia, Borsuk, Piekiełko, Czarownica, Piramidy – to nazwy  formacji skalnych, które tam zobaczyliśmy. Trochę się zmęczyliśmy, ale było warto.

 

 

 

 

Copyright © 2013 Zespół Szkół w Prandocinie! All right Reserve!
Design by : Place your Website!
 
Distributed By Joomla Perfect   Sponsored By Ayos Hosting | Property List | FoodCart Franchise