mt_ignore

mt_ignore

 

Język żyrafy w naszej klasie-zajęcia z pedagogiem szkolnym.

b_150_100_16777215_00_images_2021.2022_warsztaty_IMG_20211013_090721.jpg

Język szakala i język żyrafy-warsztaty z pedagogiem szkolnym.

 

 

13 października klasa V i VIII miała okazję poznać nowy język- tak zwany język żyrafy.
W klasie piątej Pani Monika Adamus rozdała uczniom czerwone, papierowe serca, które były symbolem uczuć każdej osoby z klasy. Pierwsze zadanie polegało na tym, by potargać kawałek serca za każdym razem, gdy uczniowie usłyszą wypowiedź, która mogłyby ich zranić. Po uszłyszeniu przykładowych wypowiedzi typu "niczego nie potrafisz się nauczyć!", "jak zwykle nie posprzątałeś w pokoju!", "nigdy nie można na Ciebie liczyć!", "nie chcę się z Tobą bawić!", "nie lubię Cię!" itp. na ławce pozostały strzępki czerwonego serca. Pani pedagog poprosiła uczniów, by spróbowali posklejać serce w taki sposób, żeby wyglądało jak na początku. Niestety mimo prób nikomu nie udało się przywrócić go do poprzedniego stanu.
Ćwiczenie było punktem wyjścia do rozmowy na temat tego, iż mówiąc do drugiej osoby należy pamiętać o tym, że słowa mogą ranić, sprawiać przykrość i pozostawiać po sobie ślad.  Istnieje jednak metoda komunikacji, która opiera się na szacunku i zrozumieniu, co w efekcie zaspokaja potrzeby rozmówców w sposób pokojowy, bez złości i agresji. 

 Marshal Rosenberg (twórca tej metody komunikacji) stworzył model czterech kroków, który sprzyja nauce nowego sposobu porozumiewania się i ułatwia nawiązanie kontaktu. Dzięki niemu możemy w krótki i jasny sposób przekazać drugiej osobie to, co jest dla nas ważne (nie raniąc przy tym drugiej osoby). Model polega na łączeniu obserwacji (faktów-1 krok) z naszymi uczuciami (2 krok) i potrzebami (3 krok) oraz sformułowaniu prośby (4 krok).
Symbolami porozumienia bez przemocy jest szakal i żyrafa.

Język szakala przepełniony jest oceną, krytyką, porównywaniem, obrażaniem innych. W swoich wypowiedziach szakal straszy (np. jeśli zaraz nie zrobisz tego, co powiedziałem-będziesz miał karę!), uogólnia (jak zwykle niczego się nie nauczyłeś/aś!), rozkazuje (masz w tej chwili wziąć się do pracy!). 

Język żyrafy to język uczuć i potrzeb (język serca). Żyrafa mówi o sobie i o tym, co czuje. 

np. Widzę, że zabrałeś/aś mój zeszyt bez pozwolenia i odpisałeś zadanie (krok 1-obserwacja).Jest mi przykro, że wykorzystałeś moją pracę (mówimy o uczuciach-krok2). Chciałabym, żebyś więcej tego nie robił/a,ciężko pracowałam nad tym zadaniem, nie chcę, by ktoś kopiował moją pracę (potrzeba-krok 3). Proszę, więcej tego nie rób (prośba-krok 4).

Po wytłumaczeniu uczniom teorii i pokazaniu prezentacji, uczniowie próbowali w aplikacji wardwall przyporządkować wypowiedzi do odpowiedniego języka (szakala lub żyrafy). Poradzili sobie bardzo dobrze. 

Klas VIII podczas zajęć pracowała w grupach, by metodą dramy zaprezentować dwa przykłady sytuacji konfliktowej, w której osoby posługują się językiem szakala, a następnie  językiem żyrafy. Grupy poradziły sobie bardzo dobrze, a niektóre osoby wykazały się nawet talentem aktorskim:)

Pani pedagog na koniec zajęć zachęciła wszystkich do używania na co dzień języka żyrafy. 

   

Copyright © 2013 Zespół Szkół w Prandocinie! All right Reserve!
Design by : Place your Website!
 
Distributed By Joomla Perfect   Sponsored By Ayos Hosting | Property List | FoodCart Franchise