mt_ignore

mt_ignore

 

Apel podsumowujący działania w ramach Kampanii przeciwko przemocy.

b_150_100_16777215_00_images_20191_finalkampani_P1070060.JPG

19 listopada 2018 r.  podsumowaliśmy działania w ramach Ogólnoświatowej Kampanii "19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży".

 

 

Sprawozdanie z przeprowadzonych działań w ramach Ogólnoświatowej Kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”.

Podobnie jak w ubiegłym roku nasza szkoła przez pierwszych 19 dni listopada, brała udział w Ogólnoświatowej Kampanii "19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży". Autorem światowej kampanii jest Women’s World Summit Foundation i co roku zaprasza do współpracy wszystkich tych, którzy chcą, by świat dzieci i młodzieży był wolny od przemocy. W trakcie trwania Kampanii na naszych ubraniach można było zauważyć pomarańczowe wstążki, ponieważ pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy, a prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać. Zwracać uwagę. Uczyć widzieć więcej i lepiej Każdy z nas, nauczycieli, rodziców i dzieci pragnie świata bez przemocy, „świata naszych marzeń”, w którym będziemy czuli się bezpiecznie. Jeżeli chcemy, by tak się stało musimy reagować, dostrzegać i pomagać innym na miarę swoich możliwości. Jako dorośli musimy dawać przykład naszym dzieciom, wychowankom, wnukom, by tę wiedzę, mogli ponieść dalej i przekazać innym. Szanujmy, kochajmy, pomagajmy.

W ciągu tych 19 dni udało nam się między innymi:

Nawiązać współpracę z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Słomnikach (który dla naszych uczniów przygotował „Szczerą skrzynkę”, do której uczniowie mogą do połowy grudnia wrzucać pytania, refleksje związane z trudną sytuacją, w której nie wiedzieli jak się zachować. Na specjalnym funpagu na facebooku (punkt wsparcia @drugikrok) na ich pytania będą odpowiadać specjaliści z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Pedagog szkolny Pani Monika Adamus zorganizowała konkurs plastyczny pod tytułem „Świat moich marzeń”. Uczniowie klas I-III  z naszej szkoły wykonali prace  plastyczne ,,Świat moich marzeń”.  Komisja konkursowa (P. Monika Adamus, P. Ewa Czekaj i P. Teresa Gołda) wybrała najciekawsze prace.

Oto wyniki konkursu:
I miejsce – Aleksandra Szyba z kl.II
II miejsce – Amelia Drożniak z kl.I
III miejsce – Patrycja Moląg z kl. I
III miejsce - Kinga Raduszewska z kl. III

Nagrody w postaci książek i dyplomy zostały wręczone dzieciom na apelu podsumowującym przebieg kampanii.

Na stronie internetowej ogłosiliśmy Ogólnopolski konkurs pod tytułem „Fotografia przeciwko przemocy”, który zorganizowała Fundacja PoDrugie. Jego celem jest pokazanie różnych aktywności, pozytywnych działań i „mocy”, które sprawiają, że świat staje się bezpiecznym i ciepłym miejscem. Fotografie konkursowe można przesyłać do 30 listopada na adres Fundacji PoDrugie..Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie szkoły.

14,15,16 listopada Pani bibliotekarka przeprowadziła akcję „Czytam, bo kocham”. Podczas długich przerw Pani Ewa Czekaj czytała uczniom kl.I-III, książkę pod tytułem „Trzymaj mnie mocno!”, a także „Tupcio Chrupcio-nie dam sobie dokuczać”. Tę ostatnią poznali również najmłodsi uczniowie z zerówki.

Wśród uczniów wszystkich klas przeprowadziliśmy zabawę pod tytułem „Dobre duszki”, w której uczniowie losowali osoby, którym będą pomagać przez cały tydzień.

Na przerwach uczniowie mogli wylosować „miłe słowo” ze słoika uśmiechu.

Pani Justyna Zaranek wraz ze Szkolnym Kołem Wolontariatu przygotowała Dzień Życzliwości i Uśmiechu. W tym dniu uczniowie mogli zrywać ze specjalnych kartek rozmieszczonych na terenie szkoły motywujące zdania, a także uśmiechnięte buzie, które każdy mógł sobie przypiąć do ubrania.

W najbliższych dniach w klasie I odbędzie się spotkanie z pedagogiem szkolnym, podczas którego uczniowie spróbują odpowiedzieć na pytanie: Co to jest złość i jak sobie z nią radzić?

Uczniowie klasy ósmej przygotowali scenkę pod tytułem „Stop przemocy”. Pierwsza grupa uczniów za pomocą pantomimy przedstawiła dwa rodzaje przemocy: fizyczną i psychiczną. Scenka ukazywała uczennicę, która doświadczyła wykluczenia i była wyśmiewana przez kolegów i koleżanki. Doświadczyła również przemocy fizycznej, stając się ofiarą swoich rówieśników, którzy znęcali się nad nią, kopali ją i wyzywali. Uczniowie apelowali do swoich kolegów i koleżanek ze szkoły, by Ci reagowali i starali się pomóc, jeśli będą świadkami podobnych sytuacji. Druga grupa uczennic z kl. VIII przedstawiła sytuację, w której do szkoły przychodzi nowa uczennica. Nie jest modnie ubrana i nosi okulary. Koleżanki wyśmiewają się z niej i popychają, zabierają jej również telefon, przeglądają jej zdjęcia. W poruszających scenach uczniowie kl. VIII uświadomili zgromadzonym na sali uczniom, że nie wolno zgadzać się na żadne przejawy agresji i przemocy. (I scenka: autorzy-W.Kołacz, I.Mental, K.Gugała. W scenkę zaangażowani byli również: K.Bajołek, K.Więcek, K.Radłowski, M.Sado, M.Zagajewska, B.Rojek. II scenka autorzy: K.Buczek, M.Kopeć, M.Natkaniec, W.Duda).

Na zakończenie klasa II SP wraz z wychowawczynią Panią Teresą Gołdą przygotowała scenkę pod tytułem „Na niezgodę życia szkoda”. Uczniowie wykazali się doskonałą grą aktorską i zachęcili inne dzieci, by te nie traciły czasu na kłótnie, a w razie nieporozumień potrafiły przeprosić. Następnie drugoklasiści wykonali piosenkę pod tytułem „Zawsze razem”. Przypomnieli również o zasadach, których należy przestrzegać, by nie krzywdzić innych. Wraz z wychowawczynią przygotowali pomarańczowe dekoracje, zgodne z barwami Kampanii.

Wszystkim nauczycielom, wychowawcom, a przede wszystkim Wam drodzy uczniowie dziękujemy za pomoc i udział w Kampanii. Naszym wspólnym marzeniem jest świat bez przemocy.

Mam nadzieję, że za rok równie aktywnie stawimy czoła przemocy i podejmiemy szereg działań na rzecz rozpowszechniania wiedzy na temat przeciwdziałania  agresji.

Pedagog szkolny-M.Adamus.

 

 

 

   

Copyright © 2013 Zespół Szkół w Prandocinie! All right Reserve!
Design by : Place your Website!
 
Distributed By Joomla Perfect   Sponsored By Ayos Hosting | Property List | FoodCart Franchise