mt_ignore

mt_ignore

 

Czym jest wolontariat?-lekcje wychowawcze

b_150_100_16777215_00_images_2016_wychowawcze_IMG_20161107_122638.jpg

W listopadzie wychowawcy klas rozmawiali z uczniami na temat wolontariatu.

 

17 listopada tematem dnia w klasie III szkoły podstawowej był wolontariat. Na początku zajęć dzieci rozwiązały krzyżówkę z hasłem ,,POMOC”. Potem zastanawiały się, co ten wyraz znaczy. Nauczyciel przeczytał bajkę o pomaganiu starszym pt. ,,Brat i siostra”. Uczniowie oceniali postępowanie bohaterów utworu. Stwierdzili, że warto pomagać innym, bo dobro do człowieka wcześniej czy później wraca. Podawali przykłady dobrych uczynków. Zapoznali się również ze znaczeniem słowa ,,wolontariat” i ,,wolontariusz”. Na plastyce każdy trzecioklasista wykonał Order Uśmiechu.

21 listopada na lekcji wychowawczej klasy I gimnazjum odbyła się rozmowa na temat Szkolnego Klubu Wolontariatu. Uczniowie dowiedzieli się, że wolontariusz powinien posiadać wiele dobrych cech, a jedną z najważniejszych jest bezinteresowność (pomocny, życzliwy, miły, przyjacielski...itd.). W związku z tym przygotowali łańcuch z piernikowych ludzików trzymających się za ręce, na których widnieją właśnie te cechy. Ich następnym zadaniem było stworzenie definicji czynów i cech wolontariusza. Na podstawie tego stworzono plakat pt. ,,Kodeks etyczny wolontariusza”. Przeprowadzono również rozmowę na temat akcji charytatywnych ,,Szlachetna paczka” i ,,Mimo wszystko”. Uczniowie dowiedzieli się jak w prosty sposób można pomagać najbardziej potrzebującym. Klasa I gimnazjum poznała historię Pani Bogusławy samotnie wychowującej córkę Angelikę. Była to bardzo pouczająca lekcja, którą uczniowie zapamiętają na długo.

21 listopada klasa VI wraz z wychowawcą rozmawiała na temat istoty wolontariatu. Uczniowie zastanawiali się nad cechami jakie powinien posiadać wolontariusz. Na lekcji wychowawczej powstały plakaty zachęcające do bezinteresownego pomagania innym. Uczniowie poddawali pod dyskusję swoje propozycje działań w ramach Szkolnego Klubu Wolontariatu. Wykazali się chęcią pomocy i przedstawili wiele ciekawych pomysłów w jaki sposób pomagać innym. Na koniec doszli do wniosku, że nie trzeba wiele, aby wywołać uśmiech na twarzy drugiego człowieka.

                                                    

Copyright © 2013 Zespół Szkół w Prandocinie! All right Reserve!
Design by : Place your Website!
 
Distributed By Joomla Perfect   Sponsored By Ayos Hosting | Property List | FoodCart Franchise