mt_ignore

mt_ignore

 

Polska- Dni Europejskie

b_150_100_16777215_00_images_2023.2024_polska_Image00010.JPG

 

Polska- Dni Europejskie

 

Na zakończenie obchodów Dni Europejskich w naszej szkole przyszedł czas na Tydzień Polski. Organizacja Tygodnia Polskiego przypadła w udziale najmłodszym uczniom – klasom I – III wraz z wychowawczyniami: p. T. Gołdą, p. E. Mazur i p. T. Cebo. Tydzień Polski trwał w dniach 29 i 30 kwietnia oraz 6,7,8 maja. Hasłem przewodnim Tygodnia Polskiego był tytuł pieśni Wincentego Pola „Piękna nasza Polska cała”, które to hasło zawisło w biało- czerwonych barwach na korytarzu szkolnym tuż nad gazetką z naszymi symbolami narodowymi i najważniejszymi wiadomościami na temat naszego kraju. Na dekoracjach okiennych zaprosiliśmy uczniów naszej szkoły do bliższego zapoznania się ze swoim krajem. Przedstawiliśmy stroje regionalne, przykłady gwary, kulinariów, muzyki i zwyczajów z sześciu regionów Polski. Powiesiliśmy fotografie największych i najpiękniejszych miast, nie zabrakło widoków gór, jezior i morza oraz najważniejszych informacji na ich temat. Oczywiście swoje miejsce znaleźli również sławni Polacy. Cały korytarz udekorowany był również biało-czerwonymi chorągiewkami, balonami i wstążkami. Przygotowaliśmy również galerię plastyczną pt.: „Polska w oczach dziecka” na której znalazły się prace uczniów przedstawiające wybrane przez nich miejsca w Polsce. Miał również miejsce kącik pamiątek przywiezionych przez dzieci z podróży po Polsce. Uwieńczeniem całej dekoracji był olbrzymi obraz – tryptyk (odnaleziony w piwnicy) odkurzony i odnowiony, przedstawiający widok starej, polskiej chaty otoczonej brzozami na tle pól uprawnych. Ten swojski widok dopełniono ustawieniem brzozowego płotka i gniazda z bocianem. Obchody Tygodnia Polskiego rozpoczęliśmy zbiorową recytacją wiersza W. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”, a potem uczniowie ubrani w galowe stroje z powagą i gracją zatańczyli poloneza – polski taniec narodowy, oczywiście do pieśni: „Piękna nasza Polska cała”. Kolejnym etapem był pokaz mody patriotycznej. W rytm piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem” uczniowie jak na prawdziwym pokazie zaprezentowali się w strojach w kolorach bieli i czerwieni wg. własnej inwencji. Następnie dzieci zaprezentowały się w śląskim tańcu ludowym – trojak, oczywiście w odpowiednich strojach. Ostatnim elementem było zaproszenie całej społeczności szkolnej na wspólne śpiewanie polskich pieśni tradycyjnych. Przy akompaniamencie p. A. Dudka zaśpiewaliśmy: „Piękna nasza Polska cała” , „Płynie, Wisła, płynie” i „Mariackie hejnały”. Przysłowiową wisienką na torcie było brawurowe zatańczenie Krakowiaka w tradycyjnych krakowskich strojach, o które postarali się rodzice. Ostatni dzień to pokaz i degustacja potraw polskich. I tu rodzice stanęli na wysokości zadania, bo dwa stoły uginały się pod ciężarem przysmaków jakie przygotowali. Nie sposób wymienić wszystkiego, po prostu pokazali co to jest „Polska gościnność”.

W tym miejscu serdecznie dziękujemy rodzicom za okazaną pomoc, wsparcie, zaangażowanie oraz cierpliwość i wyrozumiałość.

 

 

 

Copyright © 2013 Zespół Szkół w Prandocinie! All right Reserve!
Design by : Place your Website!
 
Distributed By Joomla Perfect   Sponsored By Ayos Hosting | Property List | FoodCart Franchise