mt_ignore

mt_ignore

 

Hiszpania- Dni Europejskie

b_150_100_16777215_00_images_2023.2024_hiszpania_Image00007.JPG

 

Hiszpania- Dni Europejskie

 

Buenos dias! 

Od 22 do 26 kwietnia w szkole panował hiszpański klimat w odcieniach żółci i czerwieni. Szkolne korytarze przyozdobione były czerwono-żółtymi balonami i chorągiewkami. Klasa IV wraz z wychowawcą Bożeną Warchoł zaprezentowała jeden z najpiękniejszych krajów europejskich – Hiszpanię. 

W jednym z zakątków pojawił się czarny byk w towarzystwie pięknej seniority i przystojnego torreadora, bo przecież corrida to jeden z symboli Hiszpanii. Duże zainteresowanie wzbudził też kącik poświęcony hiszpańskiej piłce nożnej. Przy bramce stanęli przedstawiciele Realu Madryt (T. N. Courtois) oraz FC Barcelony (R. Lewandowski). Każdy dowiedział się, co to jest El Clasico. Można też było zobaczyć pueblos blancos, czyli białe miasteczko charakterystyczne dla Andaluzji.

Na oknach prezentowano informacje na temat hiszpańskich zwyczajów, smakołyków, geografii kraju. Można było podziwiać piękną hiszpańską przyrodę i zabytki. Uczniowie poznali tez dwóch fantastycznych malarzy Pablo Picassa i Salvadora Dali. Pozazdrościli im i stworzyli prace w stylu kubistycznym, którego współtwórcą był P. Picasso. Ponadto można było poznać hiszpańską wersję swojego imienia, podstawowe zwroty w języku hiszpańskim, hiszpańskie wynalazki i wiele innych ciekawostek.

W związku z tym, że Hiszpanie kochają zabawę czwartoklasiści wraz z wychowawczynią i rodzicami przygotowali dla całej szkoły niespodzianki. W poniedziałek na szkolnym korytarzu można było zatańczyć wspólnie z Emilką, Gabrysią, Julką, Magdą i Martyną makarenę. Następnego dnia pojawiły się zastawione smakołykami stoły: churrosy, rosquilla, tarta questo, ensaladilla rusa, magdalenki, empanadas, owoce i wiele innych rarytasów wykonanych własnoręcznie przez uczniów i rodziców. Kuchnia hiszpańska zasmakowała wszystkim. W środę wszyscy mogli wziąć udział w loterii. Wśród wygranych dominowały chupa chupsy – stworzone przez Hiszpanów i doskonale wszystkim znane lizaki. Ponadto można było wylosować banany, pomarańcze, tatuaże w hiszpańskich barwach oraz to, na co uczniowie czekali: niepytania z j. polskiego, j. angielskiego i matematyki. Żeby odebrać wygraną uczniowie musieli, podać informację na temat Hiszpanii. W czwartek na sali gimnastycznej rozbrzmiewało flamenco. Dziewczęta po raz kolejny zaprezentowały się w pięknych strojach w tańcu, który został uznany przez UNESCO za dziedzictwo narodowe Hiszpanii. A po tańcu kolejna atrakcja. Niespodziewanie  pojawił się najpierw torreador (Filip), a za nim potężny, czarny byk (Marek i Marcel). Corrida skończyła się zwycięstwem torreadora, który otrzymał zasłużone brawa. Na zakończenie Tygodnia Hiszpańskiego odbyła się La Tomatina, czyli bitwa na pomidory. Przedstawiciele każdej klasy wzięli udział w pomidorowym boju. Na szczęście były to nieprawdziwe pomidory, ale emocje towarzyszące walce były i tak mocne.

 

Viva Espana! Życzymy wszystkim, by zarazili się tą hiszpańską radością życia i cieszyli się każdą chwilą. Buena vida!

 

 

 

 

Copyright © 2013 Zespół Szkół w Prandocinie! All right Reserve!
Design by : Place your Website!
 
Distributed By Joomla Perfect   Sponsored By Ayos Hosting | Property List | FoodCart Franchise