mt_ignore

mt_ignore

 

3 Maja- Święto Konstytucji

b_150_100_16777215_00_images_2023.2024_3maja_Image00021.JPG

 

3 maja- Święto Konstytucji

 

Klasa szósta wraz z wychowawczynią,  nauczycielem muzyki oraz kółkiem muzycznym z klasy piątej przygotowali uroczystą akademię z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W przepięknie , elegancko udekorowanej sali w barwach biało czerwonych zaprezentowano niezwykle wzruszającą i barwną wizualnie i muzycznie część artystyczną. Amelka i Patrycja prezentując kluczowe informacje odnośnie obchodzącego święta, przypomniały nam rys historyczny tego jakże ważnego wydarzenia w naszej wspólnej historii. Wszystko to współgrało z prezentacja slajdów ukazujących piękno naszego kraju oraz ludzi i wydarzeń, którzy zapisali się zacnie na kartach polskiej historii.

Uczniowie klasy szóstej zatańczyli poloneza z wielka gracją  zaprezentowali się w przepięknych strojach  z epoki kiedy Konstytucja była uchwalana jako druga na świecie. Kochane przedszkolaczki zaśpiewały  i zatańczyły w kolorowych ludowych  strojach piosenkę  "Hej na Krakowskim Rynku". Wszystko to uświetnił przepiękny, nostalgiczny, a zarazem porywający koncert muzyczny w którym swoje występy zaprezentowały uczennice klasy piątej i szóstej: Patrycja Moląg, Oliwia Drobniak, Justyna Podsiadło, Ola Odrzywałek, Julia Pycia przy akompaniamencie pana Adama Dudka oraz Oli.  

Dziękujemy wszystkich zgromadzonych na naszej szkolnej akademii z okazji święta Konstytucji 3 Maja. To ważne wydarzenie, które upamiętnia uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie – po amerykańskiej – nowoczesną ustawą zasadniczą. Uchwalono ją  3 maja 1791 roku, na Zamku Królewskim w Warszawie podczas Sejmu Czteroletniego. Była to próba reformy Rzeczypospolitej, mająca na celu wzmocnienie państwa i stworzenie prawnych podstaw do przekształcenia go w silne i nowoczesne państwo. Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie. Zawiera prawa i obowiązki obywateli, określa, kto ma rządzić i jak ma rządzić w państwie oraz określa jego ustrój. Dzięki niej Polska miała szansę stać się mocniejsza i bardziej zorganizowana. Warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić się, jak ważne jest poznanie historii swojego kraju. Naród, który nie zna swojej przeszłości, nie może budować przyszłości. Dlatego warto pamiętać o Konstytucji 3 Maja i docenić jej rolę w historii Polski. Niech ta akademia będzie okazją do refleksji nad naszą przeszłością i przypomnienia sobie, jak ważne są wartości patriotyczne i obywatelskie.

Życzymy Wam Wszystkim, aby święto 3 Maja przyniosło radość z bycia Polakiem. Niech Majowa Jutrzenka zagości w waszych sercach, niech przyniesie wszystkim radość, pokój i optymizm. Nasza obecność dziś na tej sali niech stanowi podkreślenie naszego optymizmu. Niech powiewające flagi będą przypomnieniem słów Jana Pawła II. Który mówił :” Jesteście świadkami historii. Przypominajcie, że wolność jest nam nie tylko dana, ale i zadana”. 

 

 

 

Copyright © 2013 Zespół Szkół w Prandocinie! All right Reserve!
Design by : Place your Website!
 
Distributed By Joomla Perfect   Sponsored By Ayos Hosting | Property List | FoodCart Franchise