W Szkole Podstawowej w Prandocinie w dniach 15 do 22 października 2023 roku obchodzono „Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji, który przebiegał pod hasłem: Piękno rodzi się w sercu, widnieje w oczach
„Dzień Czytania”. Tego dnia zorganizowano akcję czytelniczą dla grupy przedszkolaków podczas której terapeuta czytał bajki i pomagał najmłodszym zdobywać umiejętność współpracy w grupie oraz pozwalały na przybliżanie wiedzy o otaczającym świecie.
Na korytarzu pojawiła się gazetka ścienna, poświęcona zjawisku dysleksji rozwojowej.
W wybranych klasach odbyły się ciekawe zajęcia, prowadzone przez pedagoga specjalnego i terapeutę pedagogicznego Karolinę Michalską Czuba
1.Podczas zajęć uczniowie klasy ósmej dowiedzieli się jak rozwijać techniki pamięciowe i koncentrację uwagi, potrzebne w skutecznym przygotowaniu się do egzaminu ósmoklasisty oraz jak radzić sobie ze stresem.
2.Uczniowie klas czwartych „uczyli się jak się uczyć” w drugim etapie edukacyjnym. Uczestnikom zajęć przypadły do gustu ciekawe karty pracy i inspirujące pomysły na rozwijanie koncentracji uwagi. Podczas zajęć z wychowawcą, uczniowie wymieniali się swoimi pomysłami na skuteczną naukę oraz tworzyli plakaty w formie mapy myśli.
3. Klasa piata pogłębiała wiedze z zakresu technik relaksacyjnych i wspomagających procesy koncentracji uwagi, prezentowano i ćwiczono techniki pamięciowe.
Zorganizowano porady pedagoga-terapeuty w zakresie diagnozy i terapii dysleksji dla chętnych uczniów, rodziców i nauczycieli.
•W ramach zajęć terapeutycznych zorganizowano „lekcje odwrócone”, podczas których uczniowie wcielili się w role terapeuty i proponowali uczestnikom zajęć ciekawe ćwiczenia i zabawy z wykorzystaniem specjalistycznych programów multimedialnych.
•W gabinecie terapeuty można było obejrzeć pomoce rozwijające sprawność grafomotoryczną, manualną, koncentracje uwagi, spostrzegawczość i procesy pamięciowe.
Mamy nadzieję, że kolejne szkolne działania, podjęte w ramach organizacji „Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji” przyczynią się do podniesienia świadomości społeczności szkolnej, dotyczącej dysleksji a także do wzmocnienia postawy szacunku i tolerancji wobec osób, które doświadczają specyficznych trudności w uczeniu się w myśl hasła: „Piękno rodzi się w sercu, odbija w oczach, żyje w uczynkach.”