mt_ignore

mt_ignore

 

Wycieczka do Oświęcimia.

b_150_100_16777215_00_images_2023.2024_oswiecim_20231025_135344.jpg

 

Wycieczka do Oświęcimia.

 

 

25 października 2023 r. klasy 8 ze szkół w  Prandocinie, Smrokowie i Poskwitowie odbyły swoją pierwszą wizytę do niemieckiego obozu zagłady  Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przejścia betonowym korytarzem, w którym przez słuchawki mogliśmy usłyszeć nazwiska osób , które zginęły w tym obozie.
Chwilę potem przeszliśmy przez bramę, na której widnieje znamienny napis ''Arbeit macht frei'', czyli ''praca czyni wolnym''. Przez cały czas towarzyszyła nam Pani Przewodnik, która wielokrotnie artykułowała, że ludzie, którzy przyjeżdżali do tego obozu nie zdawali sobie sprawy jakie okrutne rzeczy w nim się dzieją. Oprócz tej bramy widzieliśmy plac główny z szubienicą ,baraki, w których były stosy rzeczy należące kiedyś do osób przebywających na terenie obozu, komory gazowe oraz krematoria. Oczywiście zapaliliśmy również znicz pod Ścianą Śmierci, jako wyraz naszego szacunku i pamięci dla ofiar. Na drugą część zwiedzania udaliśmy się do Brzezinki, gdzie znajduje się charakterystyczna rampa kolejowa, w miejscu której więzień rozpoczynał swój pełen cierpienia i upokorzenia pobyt. Zwiedzanie zakończyliśmy w jednym z drewnianych baraków sanitarnych, w którym Pani Przewodnik na zakończenie podkreśliła słowa Primo Levi „To się stało, a więc może znów się zdarzyć … może się zdarzyć wszędzie.”

 Po wycieczce przyszedł czas na refleksje, o które poprosiła nas nasza wychowawczyni na godzinie wychowawczej. Zadała nam pytanie: „Co byś powiedział / powiedziała byłemu więźniowi obozu podczas swojego spotkania z nim?” Oto niektóre przemyślenia:

 „Jest mi niewyobrażanie przykro za to, co przeżyliście. Mam nadzieję, że nic nas takiego nie spotka.”

„Dziękuję za to poświęcenie, za walkę o Polskę. Dzięki Tobie możemy żyć w bezpiecznej, dobrej Polsce. Przykro mi, że takie rzeczy się działy. Zawsze będę o tym pamiętać. Oby się to nie powtórzyło.”

„Trzymaj się. Jest Ci ciężko, ale dasz radę. Pozdrawiam Ciebie i Twoją całą rodzinę.”

 Niektórym z nas bardziej nasuwały się pytania, które chcielibyśmy zadać byłym więźniom obozu:

 „Czy próbowałeś stamtąd uciec?”

„Jaka była Twoja pierwsza myśl, gdy uświadomiłeś sobie co tak naprawdę skrywa obóz?”

„Jak często myślałaś o ucieczce?”

„Co najgorszego musiałeś zrobić w tym obozie?”

„Czy często wracają do Ciebie wspomnienia?”

„Czy masz kontakt z innymi więźniami?”

                                                                                                                                                         j.w.

 

 

 

 

Copyright © 2013 Zespół Szkół w Prandocinie! All right Reserve!
Design by : Place your Website!
 
Distributed By Joomla Perfect   Sponsored By Ayos Hosting | Property List | FoodCart Franchise