mt_ignore

mt_ignore

 

Eksperci programowania

b_150_100_16777215_00_images_20191_programowanie_IMG_20181108_083420.jpg

Nasza szkoła brała udział w projekcie "Eksperci programowania".

 

Projekt współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2018.

Celem projektu było:
- zwiększenie kompetencji w zakresie nauczania programowania wśród nauczycieli,
- podniesienie umiejętności programowania wśród uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej,
- zwiększenie potencjału technicznego i dydaktycznego szkół objętych wsparciem.

W ramach projektu nasza szkoła otrzymała narzędzia edukacyjne pozwalające na prowadzenie zajęć z nauki programowania. Są to: 8 zestawów LEGO WeDo 2,0 , maty do nauki programowania, dwa  tablety i kamera USB.

Od września 2018 roku Pani Teresa Gołda i Pani Ewa Mazur realizowały szkolenie praktyczne z uczniami klas II-III najpierw przy wsparciu trenera, a potem samodzielnie. Szkolenie było prowadzone na podstawie scenariuszy zajęć dostarczonych przez Wyższą Szkołę Humanitas w Sosnowcu.

Dzieci uczyły się programowania z matą edukacyjną pozwalająca w formie zabawy wprowadzić dzieci w tajniki tworzenia kodu, kształcenie kreatywności i umiejętność pracy w grupie. Z pomocą kolorowych kwadratów uczniowie układali sudoku, szukali najkrótszej trasy wykorzystując strzałki ruchu, kodowali z sekwencją dojście do mety, a w labiryncie ustalali kierunki świata, układali lustrzane odbicie. Zaś z kolorowych plastikowych kubeczków dzieci budowały wieże według karty symboli i zakodowanych obrazków.

Na zajęciach dzieci uczyły się programowania na laptopach w aplikacji Scratch Jr Najpierwpokazywały poszczególne elementy tj. duszek, dodawanie i wybór duszka, scena, miejsce do pisania kodu (zestawiamy ze sobą kolorowe bloczki o różnych symbolach). Uczniowie szybko oswoili się z laptopem i oprogramowaniem. A potem krok po kroku według wskazówek nauczyciela tworzyli coraz to trudniejsze gry.

Uczniowie pracowali z zestawem programowym LEGO Education 2.0. To zestawy klocków wzbogacone o urządzenia umożliwiające tworzenie ruchomych robotów, sterowanych z tabletu. Uczniowie na pierwszych zajęciach zbudowali samochodzik Milo,  który po uruchomieniu jeździł do przodu, przechylał się na bok, a także  zatrzymywał po zetknięciu z przeszkodą. Kolejne projekty były zróżnicowane pod względem poziomu trudności i podejmowały różne zagadnienia, takie jak: codzienne życie, zasady fizyczne, nauka o Ziemi i kosmosie oraz podstawy inżynierii.  

Pomimo, że projekt zakończył się w grudniu, dzieci z klasy II i III nadal chętnie utrwalają i rozwijają swoje umiejętności  programowania.

Copyright © 2013 Zespół Szkół w Prandocinie! All right Reserve!
Design by : Place your Website!
 
Distributed By Joomla Perfect   Sponsored By Ayos Hosting | Property List | FoodCart Franchise