mt_ignore

mt_ignore

 

Prawie nic, a tak to się zaczęło...

b_150_100_16777215_00_images_2018_radiokrak_30020295_2035941209768491_833939220_n.jpg

Współpraca z Fundacją Pani Anny Dymnej "Mimo wszystko".

 

     „Prawie nic, a tak to się zaczęło…”

  Nasza szkoła od lat zbiera grosze. Najpierw były one zbierane w ramach akcji „Góra grosza”, a potem był „ Grosik dla Krystiana”. Od dwóch lat w porozumieniu z uczniami, opiekunami SU, Panem Dyrektorem zbierane są na rzecz Fundacji Anny Dymnej „Mimo wszystko” pod hasłem :

                                 „ Masz dobre serce i dobre nawyki

                                   Na „Mimo wszystko zbierasz grosiki”

     Kiedy dwa lata temu ofiarowaliśmy na mikołajki pierwsze zebrane grosze w kwocie 762,00 złote od razu w ramach podziękowań dostaliśmy od Fundacji zaproszenie na Koncert Finalistów „ Zaczarowanej piosenki” w Radiu „ Kraków” – był on poświęcony „ Piwnicy pod Baranami”, a głównie jego twórcy Piotrowi Skrzyneckiemu.

Wtedy też przed świętami Bożego Narodzenia zebraliśmy, m.in. dzięki ofiarności rodziców, kilka skrzynek słodyczy, bakalii, ciast itp. na paczki świąteczne organizowane przez „Mimo wszystko” dla ich podopiecznych.

      Natychmiast był miły gest z ich strony w postaci różnorodnych gadżetów i kilkudziesięciu egzemplarzy poezji krakowskiego poety Leszka Aleksandra Moczulskiego, od którego na kolejnym koncercie w Radiu „Kraków” każdy z nas obecnych otrzymał dedykację z autografem na małym tomiku jego wierszy. A przesłane do szkoły bardzo ładnie wydane tomiki jego poezji „ Notatki pisane na skrawku ciemności o miłości” były rozdawane w nagrodę za obecność w życiu drugiego człowieka naszym szkolnym wolontariuszom.

    Na koncertach w Radiu „Kraków” byliśmy już sześć razy. Prowadzone są one przez znaną i lubianą aktorkę panią, prezes Fundacji „ Mimo wszystko” Annę Dymną i krakowską artystkę zespołu „ Galicja” panią Lidię Jazgar. Oprócz finalistów „Zaczarowanej piosenki” występują też soliści z Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie i znani artyści scen krakowskich. Wszyscy pięknie śpiewają i przepięknie gra im orkiestra, którą dyryguje kompozytor- Andrzej Zarycki.

     Każdy koncert jest inny, ale zawsze jest rodzinnie, ciepło i serdecznie. Ostatni koncert był wyjątkowy, bo poświęcony pamięci pana Moczulskiego. Już bez wspomnianego poety świętowano jego 80-te urodziny. Jako, że pisał piosenki dla krakowskich pieśniarzy, to mogliśmy na żywo zobaczyć i usłyszeć Grzegorza Turnaua i braci Zielińskich czyli „Skaldów”, no i oczywiście podopiecznych pani Ani.

     Po koncertach pani Dymna rozdaje autografy z imienną dedykacją, bardziej odważni przytulają się i robią sobie zdjęcia. Jesteśmy, jak mówią pracownicy Fundacji, jedyną szkołą, która z nimi współpracuje. W Radiu „ Kraków” słyszymy: „Jesteście niesamowici, wspaniali i wyjątkowi…itp.”. Takie słowa to dla nas wielki zaszczyt!!!

Na koncerty jeździmy w soboty pod opieką Haliny Walki, Teresy Gołdy, Moniki Adamus. Na koncercie bożonarodzeniowym była też pani Ewa Czekaj, jeżdżą też mamy naszych uczniów, babcie, ciocie….Właśnie na tym koncercie przed świętami był w Radiu zorganizowany kiermasz, na który ozdoby wykonali podopieczni pani Ani z „ Doliny Słońca” w Radwanowicach. Oczywiście nasze dzieci i reszta wzięła w nim udział tak aktywnie, że padły słowa takie: „ Jak dobrze, żeście przyjechali! Zapełniliście nam puszkę! Długo będziemy o was pamiętać… a zwłaszcza przy liczeniu puszki.”

       Podobnie jak w ubiegłym roku na mikołajki przekazaliśmy Fundacji zebrane w ciągu roku grosze 482,80 złotych i susz owocowy do paczek świątecznych za 500,00 złotych z czego 200,00 złotych zyskaliśmy, za zgodą uczestników wyjazdów do Radia   „Kraków”, ze składek na autobus. Trzeba zaznaczyć, że koszt wyjazdów na wszystkie imprezy organizowane przez „Mimo wszystko” to tylko 10.00 złotych.

                                                         

  

   W podziękowaniu za dary otrzymaliśmy 70 darmowych biletów na koncert „ Betlejem w Krakowie” czyli koncert najpiękniejszych kolęd z różnych stron świata. Wśród wykonawców: Natalia Kukulska, Kasia Moś, Mieczysław Szcześniak i inni, no i Orkiestra Smyczkowa- balsam dla duszy. Koncert miał miejsce w „ Turon Arenie” w Krakowie. Za pieniądze, które pozostały po opłaceniu autobusu, czyli za 250,00 zł zakupiliśmy dla Fundacji 70 aniołów w firmie „ Bella Arti” w Zagaju Smrokowskim. Anioły te były rozdawane wszystkim artystom biorącym udział  w koncercie dla pana Moczulskiego. Bardzo dziękujemy pani Monice Chojnackiej i jej mamie Lidii, właścicielkom  firmy za wielki upust przy zakupie aniołów, jak również za 50 dużych gipsowych serc ( za darmo), które też przekazaliśmy Fundacji.

     Koncerty muzyczne, które organizuje i na które nas zaprasza „ Mimo Wszystko”, to nie jedyne imprezy kulturalne, na których byliśmy. Raz w roku w marcu organizowana jest „Albertiana” czyli Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Byliśmy i w zeszłym i w tym roku. Warto tam być nie tylko dla nich, ale przede wszystkim dla samych siebie. To wielka lekcja pokory! Człowiek patrzy i wyobraża sobie ile czasu, ile siły, ile różnych barier muszą pokonać ludzie z wieloma ograniczeniami, aby zagrać swoje role i pięknie pokazać się na scenie. A my? Na pewno możemy więcej, szybciej i łatwiej, a zwyczajnie nam się nie chce.

    Podczas „ Albertiany” rozdawane są też medale Brata Alberta. Otrzymują  je osoby, które pochylają się nad potrzebującymi i im  pomagają hojnie wspierając różne fundacje. Podczas naszej obecności na imprezie medale otrzymały takie znane osoby jak: żona pana prezydenta pani Agata Duda, koszykarz Marcin Gortat, piłkarz Kuba Błaszczykowski, muzyk i poseł Paweł Kukiz, muzyk Marek Piekarczyk, wioślarka Zofia Klepacka. Dodatkową atrakcją poza występami głównych bohaterów „ Albertiany” był występ mima Ireneusza Krosnego. Omawiany Festiwal Osób Niepełnosprawnych prowadzi ten sam duet, co koncerty w Radiu „ Kraków” czyli pani Anna Dymna i pani Lidia Jazgar. Ich wdzięk, ciepło, szacunek do drugiego człowieka emanuje ze sceny na całą widownie tworząc miłą i swojską atmosferę.     

                                                     

  

        Niepełnosprawni nie tylko śpiewają, nie tylko wcielają się w aktorów, ale także piszą wiersze i opowiadanie, a potem biorą udział w konkursie literackim „ Słowa, dobrze że jesteście”. Najlepsze są wydawane książkowo. Otrzymaliśmy z fundacji setki egzemplarzy z ich utworami. Będą one rozdawane na pamiątkę naszej współpracy z „ Mimo wszystko”, a przede wszystkim z podziękowaniem za to, że z nimi jesteśmy.

     My dziękujemy Fundacji za to, że nasze dzieci mają możliwość bezpośredniego kontaktu z ludźmi niepełnosprawnymi, od których mogą się wiele nauczyć i zobaczyć, że wszyscy jesteśmy tacy sami! Poza tym mają kontakt z ludźmi kultury i sztuki, co jest cenną rzeczą w poszukiwaniu wartości i autorytetów.

 P. Halina Walka

     Pierwszy dzień wakacji rozpoczęliśmy od kolejnego już wyjazdu do Radia Kraków na koncert finalistów ,,Zaczarowanej piosenki" fundacji Pani Anny Dymnej "Mimo wszystko". Każdy z koncertów ma inny temat, a ten czerwcowy podopieczni fundacji poświęcili naszym milusińskim czyli psom i kotom.

Pomimo żartobliwej tematyki nie zabrakło chwil napięcia i wzruszenia. Prowadząca audycje radiowe w Radiu Kraków, Pani Barbara Stępniak-Wilk miała zaśpiewać piosenkę pod tytułem ,,Bombonierka” do nagranego wcześniej akompaniamentu. Niebawem mogliśmy się jednak przekonać, że rzeczy martwe niekiedy bywają złośliwe, ponieważ puszczona z płyty muzyka urwała się po kilku dźwiękach. Nie mogąc znaleźć innego wyjścia, Pani Basia zaczęła śpiewać a’capella. Ku zaskoczeniu wszystkich piosenkę przerwał młody, niewidomy mężczyzna siedzący na widowni - mówiąc, że może zagrać utwór na pianinie. Kiedy został doprowadzony do pianina i zaczął grać, a Pani Barbara pięknie śpiewać, ogarnęła nas euforia mieszająca się ze zdziwieniem i zachwytemNaszą odpowiedzią na zaistniałą sytuacje były gromkie brawa.

Po koncercie spotkała nas kolejna miła niespodzianka. Otóż jeżdżąc na wcześniejsze koncerty do Radia Kraków spotykaliśmy tam poetę Pana Leszka Moczulskiego i jego żonę Krystynę. Teraz Pani Krystyna postanowiła podarować naszej bibliotece szkolnej tomik wierszy jej męża (wydanych po jego śmierci) oraz ,,Antologię poetów krakowskich”. Byliśmy mile zaskoczeni, a równocześnie za ten dar bardzo wdzięczni.

Do kolejnego koncertu przyjdzie nam troszkę poczekać, bo odbędzie się on dopiero w październiku. Poświęcony będzie zmarłej w 2017 r. Annie Szałapak, zwanej również Białym Aniołem „Piwnicy pod baranami”. Na pewno czekają nas niepowtarzalne chwile przepełnione nutą pięknego grania i śpiewania oraz różnorodnymi wrażeniami.

Uczennica klasy III gimnazjum, N.S

          

    

„ I ty też możesz zostać Świętym Mikołajem, to jest sprawa bardziej prosta, niż się zdaje…”

 Po raz trzeci nasza szkoła postanowiła obdarować drobnymi upominkami podopiecznych Fundacji „Mimo wszystko” wysyłając dary do organizowanych przez fundację świątecznych paczek.

    W tym roku przekazaliśmy:

  100 paczek suszonych owoców (100x 1.50zł) i 100 paczek suszonych grzybów (100x 3.50zł) na łączną kwotę 500.00zł, z czego 362.00zł pozyskano z zebranych przez przedszkolaków, zerówkę i uczniów szkoły grosików (grosiki zostały przeliczone przez BS w Słomnikach, za co jesteśmy wdzięczni). Ponadto do paczek świątecznych przekazaliśmy kilkanaście torebek bakalii, kilka paczek ciasta w proszku, makaronów, itp. zebranych w szkole.

      Maluchom na pewno największą radość sprawią różnego rodzaju pluszami – zebraliśmy ich bardzo dużo. Za ten dar dziękujemy mamom, babciom, młodzieży i uczniom, szkoły w Smrokowie.

      Wspierając „Mimo wszystko” w organizowanej akcji, o której mowa, sami mamy mały udział w „Świątecznej paczce”, a tym samym takim własnym gestem możemy podziękować za wielkie przeżycia i wzruszenia podczas występów finalistów ,,Zaczarowanej piosenki”       i finalistów ,,Albertiny”.

      Wielkim zaskoczeniem a za razem radością i satysfakcją było przyznanie przez Organizatorów Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, naszej szkole honorowego tytułu Przyjaciół Zaczarowanego ptaszka. Ponadto zostaliśmy zaproszeni na uroczystość wręczenia statuetek w siedzibie telewizji polskiej na ul. Woronicza w Warszawie. Jest to wielki zaszczyt i wyróżnienie. Nagroda ta jest dla wszystkich: uczniów, nauczycieli i rodziców. Wszyscy powinniśmy się z tego cieszyć i być dumni!

       Po odbiór statuetek dnia 10 grudnia w Warszawie pojedzie delegacja uczennic z klasy VIII i III gimnazjum wraz z Panem Dyrektorem oraz Panią Haliną Walką. Wkrótce napiszemy przeżycia, które towarzyszyły temu ważnemu dla nas wydarzeniu.

Uczennica kl.III gimnazjum, N.S.

 

Statuetka
„Przyjaciół Zaczarowanego Ptaszka”
dla naszej szkoły.

   W dniu 10 XII 2018r. delegacja uczniów naszej szkoły wraz z Panem Dyrektorem i Panią Haliną Walką udała się do Warszawy do siedziby Telewizji Polskiej.

Tam w obecności organizatorów (TVP i Fundacji „Mimo Wszystko”), artystów i zaproszonych gości zostały wręczone statuetki „Przyjaciół Zaczarowanego Ptaszka”. Nasza szkoła znalazła się w gronie wielu zacnych osób uhonorowanych tą właśnie nagrodą. Statuetki przyznawane są corocznie tym, którzy wspierają niepełnosprawnych fizycznie, utalentowanych, młodych ludzi w festiwalowych zmaganiach. Miałam przyjemność brać udział w tym wielkim wydarzeniu. Co można w takich chwilach czuć?. Mnie przychodzą na myśl słowa piosenki:

„Jak w uczniowskim zeszycie, jakieś trudne zadanie,

takie dziwne jest życie, wielki znak zapytania”.

Można zapytać: co jest w życiu ważne, piękne, prawdziwe, co nadaje życiu sens? W Warszawie podczas uroczystości można było odpowiedzieć sobie na te pytania, w chwili, kiedy Pani Anna Dymna wręczała poszczególnym laureatom statuetki. A kiedy przekazywała ją dla naszej społeczności szkolnej, na ręce Pana Dyrektora rozpierała mnie duma, że nasza szkoła dostała tak wielkie wyróżnienie, a nasza obecność na koncertach i inne drobne gesty zostały zauważone i docenione.

Jesteśmy w Rodzinie Przyjaciół Zaczarowanego Ptaszka, a radość i satysfakcja są tym większe, że w tej Rodzinie oprócz osób niepełnosprawnych i ich rodzin są znani piosenkarze i aktorzy uhonorowani statuetką w poprzednich latach, a teraz jesteśmy również my. Wśród tegorocznych laureatów był aktor Grzegorz Daukszewicz, z którym mieliśmy okazję wielokrotnie porozmawiać i zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie.

Mam nadzieję, że to wydarzenie nie przejdzie bez echa i zachęci do jeszcze większych wyzwań i zmobilizuje do dalszej współpracy z Fundacją i do dalszej pomocy i integracji z podopiecznymi Fundacji „Mimo Wszystko”.

Nie trzeba wiele, wystarczy być dobrym i otwartym na innych człowiekiem.

Uczennica kl.III gimnazjum, Natalia Studziżba

 

                                         

Sobota 15 grudnia, nareszcie to już ten dzień, w którym tradycyjnie nasza szkoła jedzie do Radia Kraków na kolejny koncert zaczarowanej piosenki. Bardzo się z tego cieszę, bo mogę z niego przywieź do domu moc emocji i radości. Podczas takiego wyjazdu zawsze zdarzy się coś ciekawego i niespodziewanego. Tak było i tym razem. Przed rozpoczęciem koncertu spotkaliśmy uczestnika pierwszej edycji The Voice of Kids Poland - Bartosza Peszuka. Zrobiliśmy sobie nim pamiątkowe zdjęcia. Potem zaczął się koncert kolęd, który po prostu trzeba było usłyszeć. Od razu magiczna świąteczna atmosfera wypełniła całą salę, a my zatopiliśmy się w niej. Tradycyjne polskie kolędy ogrzały nasze serca i porwały nas do śpiewu wraz z wykonawcami na scenie. Najgłośniej wybrzmiały „Lulajże Jezuniu”, „Gore gwiazda” oraz Dzisiaj w Betlejem”. Dla mnie takie chwile mogłyby trwać wiecznie, ale niestety koncert się skończył, ale my  pozytywnie i świątecznie nastawieni wróciliśmy do domu. Z niecierpliwością czekam na następny wyjazd.
Natalia Studziżba kl.III gimnazjum.

 

Copyright © 2013 Zespół Szkół w Prandocinie! All right Reserve!
Design by : Place your Website!
 
Distributed By Joomla Perfect   Sponsored By Ayos Hosting | Property List | FoodCart Franchise