mt_ignore

mt_ignore

 

Święto Konstytucji 3 Maja

b_150_100_16777215_00_images_2020.2021_3maja_wito-Konstytucji-3-maja.jpg

Święto Konstytucji 3 Maja.

 

 

Święto Konstytucji 3 Maja to ważny dzień w kalendarzu polskich świąt narodowych. Waga święta została podkreślona m.in. uczynieniem tego dnia wolnym od pracy. 3 maja 1791 roku – Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Uchwalono ją w czasach szczególnie trudnych dla Polaków. Koniec XVIII wieku przyniósł bowiem trzy rozbiory oraz utratę niepodległości na 123 lata.

Ustawa zasadnicza była zapisana w 11 artykułach i wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Gwarantowała prawo powszechnej wolności dla szlachty i mieszczaństwa. Regulowała ona zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Choć krótko po uchwaleniu ustawy zasadniczej Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie, Konstytucja Majowa była przez lata symbolem wolności, dumy narodowej i patriotyzmu. Dokument ten jest przede wszystkim odzwierciedleniem tradycji niepodległościowych państwa polskiego. Mimo rozbiorów Polski, pamięć o drugiej w dziejach świata konstytucji narodowej, pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości. Rocznice jej uchwalenia były zawsze upamiętniane przez znajdującą się pod zaborami polską ludność.

Zapraszamy do obejrzenia interaktywnej prezentacji dotyczącej Święta Konstytucji 3 Maja, a wszystkich uczniów zachęcamy do udziału w quizie.

https://view.genial.ly/5ea87267ac73420d83b7c670/horizontal-infographic-timeline-konstytucja?fbclid=IwAR1LU8eZFQer4myteBjPvV8KhAtQXcla3ukdcunnoMAbjj0A0xS2z1OF6zE

Link do quizu:

https://view.genial.ly/5ea3315aac69a00da5b50c4a/learning-experience-challenges-quiz?fbclid=IwAR1cypCmRkMRgTK8Co2ncUBTYoIKVod-puU_zU4jlBQ5GKvGNcXNZuhGt5A

Copyright © 2013 Zespół Szkół w Prandocinie! All right Reserve!
Design by : Place your Website!
 
Distributed By Joomla Perfect   Sponsored By Ayos Hosting | Property List | FoodCart Franchise